Oruç, bir kelime-i tevhiddir

“Lâ” çekeriz varlığa, oruca niyetimizle. “Yok…” deriz her halimizle. “Kimseden fayda yok.” “Paramızın geçerliliği yok.” “Sahip olduklarımızdan çare yok.” Bir kuru ekmeği bile geçiremiyoruz boğazımızdan. Bir yudum suyu değdiremiyoruz dudağımıza.

Dudağımızı dilimizi çekiyoruz tatlardan. Elimizi eteğimizi çekiyoruz varlıktan. Alıştığımız dayanaklar devriliyor niyetimizin rüzgârında. Haz sığınaklarımızı sel alıyor susuzluğumuzun yatağında. Acz ve fakrın yatağında yeniden yoğruluyor ‘ben’imiz. Kibrin tortularını atıyoruz iftara değin. Billur bir durulmuşlukla varıyoruz Rahman’ın sofrasına. Çareler çaresizleşiyor. Hazlar tadını yitiriyor. Doymalar aç susuz kalıyor gün boyu. Etrafımıza bilerek ördüğümüz parmaklıklar kırılıyor. Cismimizi emen yapışkan kuyulardan kurtuluyoruz. Çıplak kalıyoruz rahmet yağmurunun altında.

Biz ve eşya arasında bir uçurum açılır. Ancak Rahman’ın kapatabildiği. Dudağımızla bütün sular arasına şeffaf bir duvar örülür. Ancak Rahman’ın kapı eylediği. Kendimize yetmek için ayağımızın altına döşediğimiz buzlar kırılır. Vazgeçeriz varlık iddiamızdan. Geri çekeriz sahiplik davamızı. Kendimizi sonsuz bir şefkatin eşiğinde beklerken buluruz. Acınacak halimizi seyrederiz orucun aynasında.

“Lâ” çekeriz cümle “ilâhe”lere… “Lâ ilahe…” “Yok ilah…” deriz kuruyan dillerimizle. “illâ Allah.” Doyuran başkası değil; illâ Allah… Susuzluğumuzu kandıran başkaları değil; bir Allah. Ekmeğe değil Allah’a acıkırız. Ekmeklerin hepsi O’ndan. Suyla değil Allah’la kanmayı öğreniriz orucun rahlesinde. Serinliklerin cümlesi O’nun katında.

Yüz döneriz doymalardan. Ümit keseriz eşyanın yüzünden. Allah’la kalırız oruçta. Elimizi çekeriz nefsimizin üzerinden. Çokluklardan sıyrılır kalbimiz. Allah’a kalırız. Kimsenin görmediği köşelerde, kimselerin ayıplamadığı meydanlarda Allah’tan utanmayı öğreniriz. Allah’a göründüğümüzü görürüz yeni baştan. Allah’ı görürüz. Kimseler yetişmez susuzluğumuza. Allah’tan alırız. Hiçbir şey giremez oruçla aramıza. Allah’a veririz.
Sessiz ve sözsüz bir kelime-i tevhidi yürütür can dudağımıza oruç: “Lâ ilahe illallah.”

Senai Demirci

senaidemirci.net

Reklamlar
makaleler kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “Oruç, bir kelime-i tevhiddir”

  1. cahidem Says:

    S.A.Sana hayırlı yolculuklar dilerim kardeşim.Rabbim kazasız belasız gidip dönmeyi nasib etsin.Amin Allah’a emanet ol


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: