SELAMET YURDUNA GİDEN TREN

 esselam

 

Es- Selam…

 

 

Kendisi her türlü eksiklikten salim olup başkalarını da her türlü kötülükten, meşakkat, minnet, kusur ve afetten kullarını kurtarıp selamete çıkaran demektir.

 

Allah (cc) Selam olandır ve selamet O’ndandır. Nitekim Peygamber efendimiz (s.a.v) her namazdan sonra “ Allahümme entes selam ve minkes selam.( Allah’ım Sensin Selam ve Sendendir Selam)” derlerdi.

Dünya Ahiret yurdunun tarlasıdır. İnsanoğlu bu dünya tarlasında ne ekerse Ahiret yurdunda onu biçecek. Ekim süresi olarak bizlere adına ömür dediğimiz zaman verilmiş. Ekeceğiz, bakıp büyüteceğiz ve ahiret yurdunda ektiğimiz ürünün meyvelerini toplayacağız.

Geçimini tarım ile sağlayan çiftçi tarlayı sürer, tohumu eker, bakımını zamanında yaparsa bol ve verimli ürün alır. Lakin çapa ve sulama zamanı geldiğinde bunu “ Daha vakit var, sonra yaparım” diyerek ertelerse, mahsulünün bakımını ihmal ederse tohum toprağı yarıp çıkamaz, ihmal tohum çıktıktan sonra olursa bu sefer fide boy veremez. Dalında kuruyup gider. Neticede çiftçi ektiği lakin bakmadığı tarlasından ürün alamaz. İnsanoğlu ahiret yurdunun tarlası olan bu dünya hayatında Salih amel tohumlarını ekmezse ahirette meyve toplayamaz. Ekip sonra bakmazsa yani iman edip ameli ihmal ederse sonuç yine aynı olur. Amelsiz iman Ahirette meyve vermeyen ağaç gibidir.

Cenab-ı Hak insanı yaratmış ve imtihan olunması için dünya hayatına göndermiş. Dünya hayatında bizi ededi saadete ulaştıracak yolları, amelleri de gönderdiği Peygamberler ile, kitaplar ile, Son ve hak din Peygamberi Muhammed (s.av) ile, ve Kıyamete kadar geçerli olacak Kuran-ı Kerimi ile anlatmış. Kuran-ı Kerim ne kadar okunur ve incelenirse, öğrenilenler ne denli hayata tatbik edilirse dünya tarlasına ekilen ameller Ahiret yurdunda o denli bol meyve verecektir.

Bugün yapmakla mükellef olduklarımızı “ Sonra yaparım” diyerek sürekli ertelersek tarlasının bakımını ihmal eden çiftçi gibi oluruz. Bol ürün almayı ümit ederken azını da kaybederiz.

Kuran-ı Kerimde “ Allah selamet yurduna çağırıyor ve dilediğini de (dileyeni de) doğru yola hidayet ediyor”(Yunus suresi -10- 25) buyuruluyor. Cennete Selamet yurdu deniyor. Ömür treni kişiyi selamet yurduna taşıyor. Yoldan çıkmamak ise kişinin kendi istek ve iradesine bağlı. Selamet yurdu bizi beklemekte… Amaç ona ulaşmak olmalı… Cehennem ise gaye değil, varılacak yer değil, yalnızca günahtan sakınmayı sağlayacak bir tedbir…

Yine Kuran-ı Kerimde “ İman edip Salih ameller işleyenler ise Rablerinin izniyle içinde sürekli kalacakları ve altından ırmaklar akan cennetlere konulurlar. Oradaki dirlik temennileri – Selam- dır” ( İbrahim suresi -14-23)buyuruluyor.

Cenab-ı Hak müminlerin kendi aralarında selamlaşmalarını emrediyor. “Esselamü aleyküm (Allah’ın rahmeti bereketi, koruyuculuğu ve selameti üzerinize olsun)” derken din kardeşlerimize aynı zamanda “Allah’ın himayesindesin, hiçbir şeyden korkma, hiçbir şey içinde gereğinden fazla üzülme, Es- Selam olan, kulunu selamete çıkaran Rabbin seninle” demiş oluyoruz. Selam vermek bu nedenle bu kadar önemli…

Es- selam olan Allah’ım…

Sen ki Selamsın,

Sen ki Selamete çıkaransın,

Bizleri selamete çıkar…

Bu dünya tarlasında Ahiret yurdu için bereketli ameller işleyebilmeyi nasip et…

Ömür trenimizi selamet yurduna ulaştır.

Darüs selamda konuklanabilmeyi nasip et…

Amin…

—————-

Eylül Başak

hayatname.com

Reklamlar
makaleler kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: